Průvodce zmatených získal ocenění NKČR

05.06.2023

Víte, jaké jsou NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2022? V pondělí 29. 5. 2023 vyvrcholil 58. ročník soutěže o nejlepší český knižní design vyhlášením výsledků v Centru architektury a městského plánování v Praze. Kniha Průvodce zmatených obdržela významné ocenění za vynikající polygrafické zpracování. 

Nejkrásnější polygrafické zpracování

Cenu za polygrafické zpracování uděluje Svaz polygrafických podnikatelů, tedy špička v našem tiskařském oboru. Svaz udělil knize Průvodce zmatených 2. místo a ocenil tak skvělou práci nejen autora samotného, ale celého týmu tiskařů. Velké díky patří Robertovi Helbichovi, majiteli brněnské rodinné tiskárny Helbich, kde Průvodce zmatených pod jeho dohledem ožil... 

A co zaujalo porotu NČKR? 

"Jedná se o čtyřdílnou publikaci, která je autorským výběrem fotografií Vladimíra Železného z posledních dvaceti let. Obsahuje celkem 1 200 fotografií na 1 488 stranách. Reprezentuje nejvyšší standard tisku i knihařského zpracování, který prochází celým dílem. Komplet je vložen do kompaktního kartonového pouzdra s plnobarevným potahem, které je vyrobeno tak, aby sneslo mimořádnou hmotnost tohoto velmi rozsáhlého díla."

O cenách NČKR

Nejkrásnější české knihy roku každoročně pořádají Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví / Muzeum literatury. V soutěži o nejlepší knižní design je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok (rozhoduje údaj v tiráži).

Ceny NČKR se udělují v sedmi kategoriích. V každé kategorii jsou vyhlašována první tři místa, přičemž 1. místo, Cena Ministerstva kultury ČR, je honorováno částkou 50 000 Kč.

Oceněné knihy jsou prezentovány v Muzeu literatury, na veletrhu Svět knihy, festivalu LITR Olomouc, přehlídce Designblok, na výstavách v Moravské galerii v Brně, v Husitském muzeu v Táboře, v Českých centrech atd. Také se účastní soutěže o nejlepší knižní design světa (Best Book Design from all over the World), mezinárodních veletrhů a výstav.

Soutěž je řízená direktoriem ve složení: Mgr. Zdeněk Freisleben, ředitel PNP; Mgr. Blanka Skučková, vedoucí Odd. literatury a knihoven MK ČR, Mgr. Eliška Boumová, tajemnice soutěže

Jménem autora a Nakladatelství Franze Kafky děkujeme za toto významné ocenění. Vážíme si jej. Zároveň děkujeme všem, kteří se na knize podíleli a pomohli tak tomuto výjimečnému dílu na svět.