Nové tituly

Průvodce zmatených

Vladimír Železný

Čtyřdílná publikace Průvodce zmatených je autorským výběrem fotografií Vladimíra Železného z posledních dvaceti let. Obsahuje více než 1000 unikátních fotografií chasidského světa s autorským komentářem. 


Můj svět

Průvodce zmatených I.

První díl kompletu Průvodce zmatených je volným putováním po místech známých i neznámých. Vladimír Železný je předkládá čtenáři, tak jak je zahlédl v hledáčku fotoaparátu a později představil na mnoha výstavách v Čechách i v zahraničí. Chasidé jsou komunita přísně uzavřená a pro venkovní svět nepřístupná. Autor má jako jeden z mála lidí na světě dovoleno mezi ně přijet, trávit s nimi čas, rozmlouvat a dokonce je fotit. A díky tomu může nechat nahlédnout pod neprostupnou bariéru také okolní svět. 

Můj štetl

Průvodce zmatených II.

Díl druhý přináší důvěrnější a hlubší pohled do uzavřeného a nepřístupného světa, který není snadno zahlédnutelný zvenčí. Do světa chasidů, přísně ortodoxních Židů. Unikátní fotografie z prostředí, které je pro většinu současné populace obklopené tajemstvím nebo zcela neznámé, doprovázejí postřehy autora a citáty chasidských rabínů. Kniha tak není pouhým fotografickým reportážním dokumentem nebo sociální sondou do světa uzavřené komunity. Může být také novým podnětem a inspirací v dnešním světě, ve kterém jsou duchovní hodnoty často upozaděny a přehlíženy.

Zbožní a veselí

Průvodce zmatených III. 

I ve třetím díle autor neopouští život chasidů, ortodoxních Židů, žijících v uzavřené komunitě v Jeruzalémě. Zbožnost je pro ně základním životním pilířem. Vždyť žijí podle 613 božích přikázání... Ale umí se i veselit. Tančit, radovat se a užívat si života naplno. Samozřejmě vše v souladu s uvedenými přikázáními.

Fajerl

Průvodce zmatených IV. 

Čtvrtý díl uzavírá ucelený pohled na chasidský svět hledáčkem fotoaparátu Vladimíra Železného. Sám autor označuje publikaci za pomník chasidských Židů. Téměř 13kilový pomník skládající se z dohromady více než 1000 fotografií. Přísný způsob života by nám jako Evropanům nebyl ničím komfortní, ale je třeba podívat se na to s odstupem jako na poselství. Zachovejme si náš původní, radostný, komfortní život a nenechme si ho rozleptat. Naučme se od chasidů radovat se ze života a žít si podle svých vlastních přikázání.


O autorovi


PhDr. Vladimír Železný (❋ 3. března 1945, Samara, Rusko) je český novinář, publicista, televizní komentátor letů amerických lodí Apollo na Měsíc, popularizátor vědy, zejména astronomie, astrofyziky a fyziky oceněný Cenou Československé akademie věd. Televizní scénárista a režisér, autor knih, konzervativní politik, senátor, bývalý poslanec Evropského parlamentu a místopředseda euroskeptické frakce Evropského parlamentu a místopředseda jejího Výboru pro víno a vinohradnictví. A také mluvčí Občanského Fóra, podnikatel, manažer, zakladatel a ředitel nejsledovanějšího celoplošného televizního kanálu Nova.

Zakladatel a předseda Společnosti Franze Kafky v Praze. Zakládající člen obnovené lóže B´nai B´rith Renaissance v Praze a člen její Rady. Bývalý člen Exekutivního výboru B´nai B´rith Europe v Bruselu. Člen Českého výboru Keren Kayemeth LeIsrael.

Sběratel českého moderního výtvarného umění, který vybudoval Galerii Zlatá husa, největší soukromou a veřejně přístupnou sbírku u nás. Ale také vinař, zakladatel vinařství Tanzberg Mikulov, autor publikací o víně včetně světově oceněných Dobrých rad milovníka vína.

Člen Asociace profesionálních fotografů. Fotograf, který fotí už 57 let a 50 let fotografie publikuje. Posledních dvacet let své fotografické tvorby věnuje zachycení židovského života, zejména ortodoxních komunit.

Dnes už je méně astronomem, méně politikem, méně manažerem. Ale zůstal fotografem, který pije víno.


Kde koupit?

Knihkupectví a umělecká galerie KAVKA (kavkabook.cz) 


Spolupracovali

Studio Marvilwww.marvil.cz - předtisková příprava knihy

Grafické studio spolupracující s mnoha tvůrci napříč obory – od architektů, přes designéry, ilustrátory a fotografy až po filmaře a autory hudby. Díky výjimečnému týmu a širšímu okruhu spolupracovníků z navazujících tvůrčích profesí, dokáží nejen reagovat na aktuální dění v oboru, ale nabízí řešení a poradenství, která jdou za hranice grafického designu. Práce Studia Marvil obdržely řadu ocenění. Prestižní Red Dot Design Award jsme získali jako první studio v České republice.

Tiskárna Helbich Brno www.helbich.cz - tisk knihy

Rodinná tiskárna Helbich se nám vtiskla do paměti nejen svým profesionálním přístupem, ale hlavně nadšením. Děkujeme řediteli Robertu Helbichovi, který navázal na rodinný odkaz svého dědečka Františka Kusáka, předválečného tiskaře z Vyškova. Už i my víme, že když se řekne "Tiskárna Helbich", tak každý ví, že jsou z Brna, nechodí v kravatách, jejich platformou je Heidelberg a tisk je prostě baví.

Knihkupectví a umělecká galerie KAVKA - www.kavkabook.cz - technická a redakční spolupráce

KAVKA je specializované knihkupectví a umělecká galerie provozující jak internetový obchod, tak kamenný obchod v centru Prahy. Nabízí knihy z produkce českých nebo slovenských nakladatelů, galerií a muzeí a věnují se především českému a slovenskému umění, architektuře, designu a fotografii. Některé nabízené tituly nejsou součástí širší distribuční sítě. Prodej knihy jsme svěřili právě jim, protože pod vedením Karolíny Truhlářové se jedná o tým znalců umění a dokáží tak posoudit umělecká díla i knihy.

Zdeněk Ziegler (1932-2023) – ikona české grafiky, grafický návrh Průvodce zmatených

Typograf, grafický designér, pedagog, autor řady filmových plakátů, poštovních známek a knižních titulů krásné literatury, hudby a umění. Jeho knižní tvorba byla opakovaně oceněna v české soutěži Nejkrásnější kniha roku i v soutěžích v zahraničí. V roce 1992 byl jmenován profesorem a v letech 2000–2003 působil jako rektor VŠUP. 

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že nás opustil jen několik dní před oficiálním uvedením knihy do distribuce. Průvodce zmatených byl tak jedním z posledních děl, na kterém spolupracoval. Byl nám ctí... ♥︎

Jan Bouček (*1969) - grafická spolupráce

Typograf Jan Bouček je bývalým členem grafického studia TYPO+, dnes úpravce knih, novin a časopisů.
S profesorem Zieglerem spolupracuje od roku 2014 na knižních titulech především pro nakladatelství Aulos, Odeon a Galerii Zdeňka Sklenáře.

Jan Kotulánwww.darumapraha.cz - knihařské práce

Děkujeme za výrobu překrásného a originálního luxusního obalu nbl šubru na všechny 4 díly. Unést celých
13 kg umění, to chce kvalitní zpracování...

Kniha byla oceněna druhým místem v kategorii Nejkrásnější polygrafické zpracování v soutěži NKČR

Cenu za polygrafické zpracování uděluje Svaz polygrafických podnikatelů, tedy špička v našem tiskařském oboru. Svaz udělil knize Průvodce zmatených 2. místo a ocenil tak skvělou práci nejen autora samotného, ale celého týmu tiskařů. Velké díky patří Robertovi Helbichovi, majiteli brněnské rodinné tiskárny Helbich, kde Průvodce zmatených pod jeho dohledem ožil... 

Více se o ocenění dočtete v článku.


Sledujte Průvodce zmatených na Instagramu